W dniach 30.05 – 02.06 AZS AGH był gospodarzem finału Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce, podczas których najlepszych 15 ekip damskich i 16 męskich rywalizowało o tytuł Mistrza Polski. Nasi koszykarze w swoim dorobku mieli już brązowe i srebrne medale, natomiast nigdy nie stanęli na najwyższym stopniu podium. Aż do minionej soboty!

W wielkim finale pokonali AWF Wrocław 90:64 i mogli cieszyć się z historycznego sukcesu! MVP całego turnieju został Iwan Wasyl, który przez 3 dni zachwycał nas efektownymi wsadami! Droga do finału
podopiecznych Wojciecha Bychawskiego oraz jego asystenta, Tomasza Orlickiego, nie była usłana różami. W meczu otwarcia Panowie przegrali, 58:63, z Akademią Leona Koźmińskiego, której trzon tworzyli zawodnicy pierwszoligowi a także ekstraklasowi. W tym samym dniu drużyna AGH pewnie pokonała zespół z Gliwic, 58:41 i stanęła przed wyzwaniem zmierzenia się z Politechniką Gdańską, która notowała komplet zwycięstw. Do wyjścia z grupy krakowianie potrzebowali czteropunktowej wygranej. Po zaciętym pojedynku tablica wyniku zaświeciła 68:61 dla gospodarzy AMP, co dało im promocję do fazy play-off z pierwszego miejsca. W ćwierćfinale AGH przyszło stawić czoła ekipie AWF Katowice. Niesieni dopingiem Cheerleaders AGH gracze AZS zmiażdżyli gości 86:50 i zameldowali się w półfinale. Tam, według bukmacherów, ich dobra passa miała zostać przerwana. Akademia Marynarki Wojennej z Gdyni uchodziła bowiem za faworyta całych zawodów. Obrońcy tytułu sprzed roku w swoich szeregach dysponowali siódemką zawodników na co dzień występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jak głosi znana maksyma „nazwiska nie grają” i w tym wypadku sprawdziła się w 100%! Drużyna z Krakowa ambitnie walczyła o każdy skrawek swojego parkietu, szanowała piłkę w ataku, mocno naciskała w tym, co robią najlepiej, czyli obronie. To doprowadziło Team Bychawskiego i Orlickiego do wyniku 68:53 i samego finału! W boju zamykającym turniej podjęli AWF Wrocław, który nie potrafił znaleźć argumentów dla grających jak natchnieni koszykarzy AGH! 71:53 i złoto zostało w murach hali przy Piastowskiej! Było to piękne zakończenie rewelacyjnego sezonu Akademików, którzy w maju wygrali II ligę i dokonali tego, co tylko zespół z takim charakterem byłby w stanie zrobić – po ubiegłorocznym spadku z I ligi, wrócili tam z przytupem! Bo tam właśnie jest ich miejsce.

Kadra AGH podczas AMP:
Michał Borówka, Aleksander Lipiec, Konrad Mamcarczyk, Michał Medes, Jakub Nowaczek, Błażej Karlik, Sebastian Kowalczyk, Bartłomiej Podworski, Sebastian Szymański, Iwan Wasyl, Bartosz Wróbel, Tomasz Zych.

Trenerzy: Wojciech Bychawski, Tomasz Orlicki.

Wyniki AMP w koszykówce mężczyzn:

• finał: Akademia Górniczo-Hutnicza – Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 90:64 (29:16, 24:23, 18:14, 19:11),
  • mecz o 3 miejsce: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni – Politechnika Gdańska 85:51 (21:15, 12:19, 25:14, 27:3),
  • mecz o 5 miejsce: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 67:58 (20:19, 14:8, 16:13, 17:16),
  • mecz o 7 miejsce: Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach 63:60 (18:17, 18:12, 15:16, 12:15),
  • mecz o 9 miejsce: Politechnika Wrocławska – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie 71:66 (15:8, 17:25, 17:12, 22:22),
  • mecz o 11 miejsce: Uniwersytet Łódzki – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie 65:51 (13:18, 19:8, 12:12, 21:13).

Generalna klasyfikacja końcowa:

1. Akademia Górniczo-Hutnicza