Początkiem października grupa Cheerleaders AZS AGH przeżyła swoją niezapomnianą przygodę. Otrzymała niesamowite wyróżnienie – możliwość reprezentacji nie tylko uczelni, ale całego kraju na Akademickich Mistrzostwach Świata w Cheerleadingu, które odbyły się w Łodzi. Było to nie lada wyzwanie, ale również ogromny zaszczyt.

W związku z tym wrzesień upłynął dziewczynom pod znakiem treningu. Wiele godzin spędzonych na sali, by przygotować nowy, wyjątkowy układ choreograficzny. Kolejne godziny, by powtarzać go bez końca, doprowadzić do perfekcji. A to wszystko okupione ciężką pracą, ogromnym zaangażowaniem i motywacją na najwyższym poziomie. A wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentować się w kategorii  Team Cheer Team Pom. Jest to zespołowa choreografia taneczna z wykorzystaniem pomponów.

Po tygodniach przygotowań nadszedł wyczekiwany dzień wyjazdu. Pierwsze spotkanie w Łodzi z zawodnikami z całego świata było niezwykłym przeżyciem. Zderzenie wielu kultur, narodowości, charakterów, których łączy jedno – pasja do cheerleadingu. Jednak już w pierwszym dniu pobytu trzeba było wrócić do treningu. Każdy zespół miał do dyspozycji czas na pełnowymiarowym parkiecie. Były to równocześnie ostatnie chwile przed wielkim startem, które należało maksymalnie wykorzystać tak na ostatnie powtórki, jak i zaznajomienie się z otoczeniem. Wieczorem bowiem odbyło się oficjalne otwarcie Mistrzostw.

Ceremonia rozpoczęła się od przemarszu przedstawiciela kraju z flagą oraz krótkiej prezentacji drużyny. Cheerleaderki AGH w biało-czerwonych barwach stanowiły większość reprezentacji Polski. Oprócz nich na zawodach były cztery zawodniczki z Torunia występujące w kategoriach duetów. Po oficjalnym otwarciu Akademickich Mistrzostw Świata przewidziano czas na wymianę pamiątek pomiędzy zawodnikami z całego świata. Wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń, wzajemne uśmiechy i pozytywna energia, którą dzielili ze sobą zawodnicy była niezbitym dowodem na to, że w tamtych dniach cała Zatoka Sportu w Łodzi była jedną cheerleaderską rodziną w duchu sportowej rywalizacji.

6 października był pierwszym dniem zawodów. Od samego rana zawodniczki były pochłonięte przygotowaniami do występu. Identyczna fryzura i makijaż dla szesnastu dziewczyn to czasochłonny proces. Jednak ze względu na współpracę i zgranie dziewczyn, nie tylko w tańcu, ale również w codziennym życiu, nie stanowiło to dla nich dużego problemu. Tancerki z AGH zaprezentowały się na scenie popołudniem, jednak poprzedziła to sesja zdjęciowa oraz rozgrzewka i rozciąganie.  Przed wyjściem na parkiet emocje sięgały zenitu! Każda z dziewczyn była bardzo podekscytowana udziałem w wydarzeniu tej rangi. Niemniej jednak w czasie występu zawodniczki wykazały się pełnym skupieniem i koncentracją. Dały z siebie wszystko – przysłowiowe 200%. Łzy szczęścia trenerki po zejściu ze sceny to dowód na to, że ciężka praca, upór i dążenie do celu są receptą na spełnianie marzeń.

Plan dnia kolejnego dnia zawodów był bliźniaczo podobny do poprzedniego. Jedyna różnica polegała na ocenianiu. W pierwszym dniu ocena występu była brana pod uwagę w 25%, natomiast w drugim – aż w  75%.  Chociaż naszym dziewczynom nie udało się wywalczyć miejsca na podium, to doceniamy ich starania. Równocześnie chylimy czoła przed zespołami z Australii, Japonii i Rosji, które dzięki swojej perfekcji znalazły się na najwyższych miejscach kategorii Team Cheer Team Pom.

Równie efektownym widowiskiem była kategoria, w której stunty i piramidy stanowiły gwóźdź programu. Najlepszym zespołem, co do czego nikt nie miał wątpliwości, okazała się drużyna USA. Obejrzenie występów drużyn z trzynastu państw świata i poznanie cheerleaderek oraz cheerleaderów z takich krajów jak Chiny, Japonia, USA, Kanada to –  jak przyznają same zawodniczki – niezapomniane przeżycie.

Finał wydarzenia zwieńczony był ceremonią zamknięcia i wręczeniem  nagród. Organizatorzy nie zapomnieli również o integracji i wieczornym wspólnym spotkaniu wszystkich zawodników. Dla naszych cheerleaderek nie był to jednak koniec podróży. W niedzielny poranek wzięły dodatkowo udział w nagraniach do kanadyjskiej telewizji, która przygotowuje program poświęcony cheerleadingowi.

Kolejne Akademickie Mistrzostwa Świata w cheerleadingu już za dwa lata w Korei. Tymczasem – w imieniu zespołu AZS AGH –  zapraszamy do podziwiania  występów sekcji cheerleaderek podczas meczów, wydarzeń sportowych oraz uczelnianych.

/zdjęcia pochodzą ze strony organizatora: http://www.wuccheerleading2018.com/