Po raz piąty w historii, 8 grudnia 2017 roku, dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu osób z organizacji studenckich działających przy Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo-Hutniczej, doszło do Charytatywnego Meczu UJ vs AGH – imprezy, która na trwałe wpisała się już w kalendarz akademickich rozgrywek sportowych w Krakowie.

W tym roku dochód z imprezy zostanie przekazany Fundacji na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe”. Fundacja działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie niesie pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi, a także nienowotworowymi chorobami układu krwiotwórczego.

Zawodnicy AZS AGH i AZS UJ zmierzyli się ze sobą w meczach koszykówki mężczyzn oraz siatkówki kobiet. Charytatywny charakter imprezy wraz z pierwszym gwizdkiem został przyćmiony przez prawdziwą, zaciekłą walkę na boisku. Nie mogło być inaczej, bo po przeciwnych stronach trybun zasiadł komplet bojowo nastawionych kibiców demonstrujących przywiązanie do uczelnianych barw.

Na pierwszy ogień naprzeciw siebie stanęli koszykarze. Mecz od pierwszej kwarty był wyrównany, z lekką przewagą punktową UJ. Przez długi czas jednak żadna z drużyn nie zdołała  wypracować bezpiecznego prowadzenia. Taki stan rzeczy utrzymywał się do końcowych minut trzeciej kwarty. Wtedy szala zwycięstwa przechyliła się na stronę koszykarzy AGH, którzy ostatnią część meczu rozpoczynali z sześcioma punktami przewagi (32:38). Decydująca – ostatnia – kwarta to już popis naszych zawodników, którzy pozwalając przeciwnikom na zdobycie jedynie sześciu punktów, ustalili wynik spotkania na 38:66 i nie pozostawili złudzeń, kto rządzi koszykówką mężczyzn w Krakowie.

Po zakończeniu zmagań koszykarzy na parkiet wybiegły drużyny siatkarek. Mecz miał toczyć się do dwóch wygranych setów. Pierwszy set zdecydowanie lepiej rozpoczęła drużyna UJ, która nie oddawała prowadzenia aż do stanu 19:16. Wydawało się, że UJ nie wypuści już przewagi z rąk, jednak nasze dziewczyny doprowadziły do remisu, po 19, i odwróciły losy seta, wygrywając go 25:21. Kolejny set był już bardziej wyrównany, a jego wynik w końcówce rozstrzygnęła drużyna UJ, wygrywając do 23. O zwycięstwie w całym spotkaniu miał więc zdecydować tie-break. Obie ekipy walczyły do końca o każdy punkt, co w połączeniu z żywiołowo reagującymi kibicami obydwu drużyn stworzyło niesamowite widowisko. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem naszych dziewczyn, które ostatniego seta wygrały na przewagi 17:15, a całe spotkanie 2:1.