W dniach 23-29 lipca 2019 roku odbyły się Europejskie Uniwersyteckie Mistrzostwa Sportów Umysłowych (European Universities Mindsports Championship). Dyscyplinami, w których rywalizowały reprezentacje poszczególnych uczelni wyższych były brydż oraz szachy. Zajęcie II miejsca w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach uprawniało drużynę szachową AZS AGH do wzięcia udziału w tych prestiżowych zawodach. W zawodach drużynowych startowały zespoły 2-osobowe. Utworzono 2 zespoły męskie w składach:

•  AGH University of Science and Technology I:
    – Mirosław Lewicki,
    – Marcin Molenda.
  •  AGH University of Science and Technology II:
    – Marcin Smołka,
    – Michał Popiół,
    oraz jeden kobiecy w składzie:
  •  AGH University of Science and Technology:
    – Aleksandra Lach,
    – Katarzyna Jędrocha.

Drużyny męskie zajęły odpowiednio 11 oraz 12 miejsce, natomiast drużyna kobieca zajęła dzielone III-IV miejsce (niestety dla naszych zawodniczek punktacja poboczna zadecydowała o przydzieleniu im miejsca IV). Drużyna AGH nie wróciła jednak bez medalu, albowiem Aleksandra Lach wywalczyła brązowy medal, jako 3 najlepsza zawodniczka grająca na pierwszej szachownicy konkursu drużynowego!
Wszyscy uczestnicy turnieju drużynowego wzięli udział także w turnieju indywidualnym. W turnieju mężczyzn najlepiej wypadł Mirosław Lewicki – 12 miejsce, następnie Marcin Molenda – 16 miejsce, kolejno Marcin Smołka – 21 miejsce oraz Michał Popiół – 22 miejsce. W turnieju kobiet Aleksandra Lach zajęła 9 miejsce, natomiast Katarzyna Jędrocha 12 miejsce.

Konkurencja była spora – w zawodach brali udział najlepsi zawodnicy z całej Europy – zważywszy na tą okoliczność powrót z jednym medalem można rozpatrywać w kategorii sukcesu oraz optymistycznie patrzeć w przyszłość.