W dniu 19.10.2017r. w Opolu odbyła się Gala Sportu Akademickiego podsumowująca zmagania sportowe w Akademickich Mistrzostwach Polski w sezonie 2016/2017. Słynąca od wielu lat z bardzo wysokiego poziomu sportu akademickiego Akademia Górniczo-Hutnicza i w tym sezonie nie zawiodła, plasując się w czołówce rankingów polskich uczelni. Pozycja ta stanowi potwierdzenie faktu, iż nasza uczelnia jest jednym z najlepszych miejsc dla studentów, którzy pragną rozwój naukowy połączyć z rozwojem sportowym.

W Opolu Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentowała Pani Prorektor dr hab. Anna Siwik, prof. AGH, wraz z prezesem Klubu Uczelnianego AZS AGH dr hab. inż. Jarosławem Jakubskim, którzy mieli przyjemność aż trzykrotnie pojawiać się na scenie w celu odebrania wyróżnień dla naszej uczelni. Do wyróżnień tych należało:

– V miejsce w Klasyfikacji Medalowej Akademickich Mistrzostw Polski
– I miejsce w Klasyfikacji Uczelni Technicznych Akademickich Mistrzostw Polski
– II miejsce w Klasyfikacji Generalnej Akademickich Mistrzostw Polski.

Oczywiście na tak wysokie miejsce w Klasyfikacji Generalnej AMP składały się dobre wyniki przedstawicieli poszczególnych dyscyplin sportowych. Do największych sukcesów należały złote medale Akademickich Mistrzostw Polski w takich dyscyplinach jak: piłka siatkowa mężczyzn, pływanie kobiet oraz wspinaczka sportowa kobiet i mężczyzn. Srebrne medale AMP wywalczyli zawodnicy startujący w biegach przełajowych, lekkiej atletyce, narciarstwie, pływaniu i snowboardzie oraz tenisistki. Brązowymi medalami mogli się poszczycić przedstawiciele drużyn: koszykówki mężczyzn, judo mężczyzn oraz ergometru wioślarskiego mężczyzn i kobiet. Podkreślić należy, że nie tylko punkty zdobyte przez wyżej wymienione sekcje zagwarantowały AGH tak wysoką lokatę, gdyż do Klasyfikacji Generalnej Akademickich Mistrzostw Polski wlicza się wyniki aż 35 najlepszych konkurencji spośród 43, które odbyły się w tej edycji AMP. Śmiało można stwierdzić zatem, iż na finalny sukces złożyła się wytężona praca wszystkich trenerów oraz zawodników zrzeszonych w Klubie Uczelnianym AZS AGH.

Niestety naszym sportowcom nie udało się obronić utrzymywanego przez ostatnie dwa lata I miejsca w Klasyfikacji Generalnej AMP, jednak trzeba przyznać, że ich tegoroczny triumfator, Uniwersytet Warszawski, bardzo wysoko postawił poprzeczkę. Nie mniej jednak, w sporcie porażki zazwyczaj działają mobilizująco, przez co w nadchodzącym sezonie możemy się spodziewać zaciętej walki o odzyskanie tytułu Akademickiego Mistrza Polski.

– V miejsce w Klasyfikacji Medalowej Akademickich Mistrzostw Polski
– I miejsce w Klasyfikacji Uczelni Technicznych Akademickich Mistrzostw Polski
– II miejsce w Klasyfikacji Generalnej Akademickich Mistrzostw Polski.

Fot: Paweł Skraba