W dniach 07-11 maja 2018 roku naszą uczelnię odwiedzili studenci z Erlangen (Niemcy). Ich wizyta była owocem współpracy pomiędzy stroną niemiecką a Klubem Uczelnianym AZS AGH. Studenci, którzy przyjechali do Krakowa, to sportowcy trenujący głównie piłkę siatkową. Ich tygodniowa wizyta miała na celu integrację, pogłębianie więzi partnerskich, sportową rywalizację oraz poznanie Krakowa i kultury polskiej.

Początek wspólnie spędzanego czasu upłynął pod znakiem zwiedzania – głównie Starego Miasta oraz Kazimierza. Zagraniczni goście byli pod wrażeniem architektury i zabytków Krakowa. Nie mniejszą atrakcją okazało się zwiedzanie laboratoriów Akademii Górniczo-Hutniczej. Studenci wraz z opiekunami odwiedzili m.in. laboratorium wysokich napięć w budynku B1 oraz Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii. Następnie udali się na spotkanie z Panią Prorektor ds. studenckich Anną Siwik, w którym wzięli udział również przedstawiciele AZS AGH,  m.in. prezes AZS AGH Jarosław Jakubski oraz prezes SWFiS AGH Piotr Biel. Była to oficjalna część pobytu, podczas której goście otrzymali upominki i usłyszeli więcej na temat uczelni od Pani Prorektor. Popołudnie było zaś czasem szaleństwa dla wszystkich w parku trampolin. Do wspólnej integracji przyłączyły się również dziewczyny z sekcji piłki siatkowej i sekcji cheerleaderek KU AZS AGH.

Grupa z Niemiec, mimo napiętego grafiku, znalazła czas by pojechać w Pieniny na spływ Dunajcem. Pomimo obaw, pogoda dopisała, dzięki czemu można było podziwiać piękne, polskie krajobrazy. Po wypoczynku na łonie natury przyszła kolej na wieczorny trening siatkówki przy udziale sekcji piłki siatkowej kobiet i mężczyzn AZS AGH. Studenci mieli okazję do wspólnej wymiany praktyk oraz rozgrywek w międzynarodowych zespołach. Trening poprowadzili wspólnie trener Jacek Litwin oraz Pani Magdalena Kozień.

Kolejny dzień to kolejna atrakcja, którą tym razem było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Nie była to jednak standardowa trasa turystyczna, a trasa górnicza. Każdy z uczestników ubrany w kombinezon i kask oraz zaopatrzony w odpowiedni sprzęt mógł poczuć się jak prawdziwy górnik. Na trasie czekały różne zadania do wykonania, dzięki czemu była to dobra zabawa dla wszystkich. Po południu odbyły się mecze siatkówki pomiędzy studentami z Erlangen a studentami z naszej uczelni. Najpierw rozegrała go drużyna żeńska, następnie panowie. Ku naszej niemałej uciesze oba mecze wygrali zawodnicy z AZS AGH. Podczas rozgrywek zaprezentowały się również Cheerleaders AZS AGH dopingując graczy oraz prezentując własne układy taneczne. Grupę cheerlederek do występu przygotowała Klaudia Dziadek, która była również koordynatorem całego pobytu zagranicznych gości.

Po meczach odbyła się oficjalna kolacja, na którą przybyli trenerzy, pracownicy AZS AGH oraz zawodnicy sekcji siatkówki. Było to jednocześnie pożegnanie naszych gości, którzy wyjechali kolejnego ranka.

Sportowa wymiana studencka została przeprowadzona po raz kolejny i okazała się sukcesem. Goście poznali Kraków i okolice oraz zaprezentowali swoje sportowe umiejętności.  Dla naszych studentów była to okazja do nawiązania nowych kontaktów oraz spędzenia wspólnego czasu ze studentami z Niemiec.

Część projektu została dofinansowana z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Klaudia Dziadek