O NAS

Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie to renomowana wyższa uczelnia gwarantująca wysoki poziom kształcenia. W swoim programie nie zapomina również o psychofizycznej równowadze młodego człowieka. Najważniejszym celem działalności KU AZS AGH jest zachęcenie jak największej liczby studentów do uprawiania sportu nie tylko wyczynowo, ale przede wszystkim dla zdrowia i przyjemności.

Klub wspólnie ze SWFiS AGH (link) organizuje m.in. szkoleniowe obozy narciarskie, żeglarskie, kajakowe, rowerowe, a także Dzień Sportu AGH i Ligę Międzywydziałową, cieszące się wielką popularnością wśród młodzieży oraz pracowników Uczelni. Duża ilość sekcji sportowych AZS AGH to atut, dzięki któremu grono naszych sportowców ma możliwość uprawiania sportu i startu w najważniejszych mistrzostwach w Polsce i za granicą.  Nasi sportowcy biorą udział w rozgrywkach Akademickich Mistrzostw Małopolski, a najlepsi z nich w Akademickich Mistrzostwach Polski, Akademickich Mistrzostwach Europy oraz Świata. Sportowcy wyczynowi mają możliwość podjęcia indywidualnego toku studiów i uzyskania stypendiów sportowych.

Obecnie KU AZS AGH jest jednym z największych klubów AZS w Polsce. To tutaj studenci pod okiem fachowców mogą rozwijać swoje sportowe zainteresowania i z dumą reprezentować swoją Uczelnię.

Sport to nie tylko radość życia i zabawa, ale także nauka współistnienia

HISTORIA I SUKCESY

• 1951 – powołanie Studium WF AGH, jako miejsca do prowadzenia zajęć WF i prowadzenia zajęć sekcji AZS-u
  • 1952 – powołanie pierwszych sekcji w Kole Sportowym AZS AGH (koszykówka, siatkówka, piłka nożna oraz boks)
  • 1952 – 1956 – działalność Koła Sportowego AZS AGH, sekcja wioślarska zdobywa tytuł drużynowego wicemistrza Polski, utworzenie kolejnych sekcji: piłki ręcznej, szachowej, strzeleckiej i gimnastycznej
  • 1957 – struktura KS AZS AGH ulega zmianie, sport wyczynowy został skupiony w klubach środowiskowych AZS, zaś na uczelniach w miejsce kół powołano kluby uczelniane AZS
  • 1965 – powstanie Ligi Międzyuczelnianej, obejmującej 14 dyscyplin sportowych
  • 1972 – 2000 – w rywalizacji sportowej krakowskiego środowiska akademickiego Klub Uczelniany AZS AGH zajmował I miejsce.
  • 1973 – 1995 – KU AZS AGH inicjuje i współorganizuje Igrzyska Studentów Lat Pierwszych tzw. „Cracoviada”
  • 2000 – dwa tytuły Akademickiego Vice Mistrza Świata w Badmintonie przywozi z Sofii Damian Pławecki
  • 2002 – AGH jest gospodarzem Akademickich Mistrzostw Świata w Badmintonie
  • 2004 – AGH gości badmintonistów na Akademickich Mistrzostwach Europy